Névjegy:
Duális Képzési Központ igazgató, Ajka Kampusz igazgató, Fenntarthatósági Megoldások Kutatólaboratórium, egyetemi docens, okleveles környezetmérnök. Munkásságát Magyar Arany Érdemkereszttel (2019) és Sebestyén Attila Emlékéremmel (2024) ismerték el.
1992 óta a Pannon Egyetem az életed része. Mi a legnagyobb eredményed, amire a legbüszkébb vagy?
Egyértelműen a Duális Képzési Központ és maga a duális képzés az, amit a legnagyobb teljesítményemnek tartok.
Hallgatóként, mérnökként kezdted a pályafutásod.
Igen, amikor az egyetemre kerültem, már a második évtől hallgatóként, dolgozni kezdtem a Kémiai Technológia Tanszéken, ahol a tanulmányaimat is folytattam. Ez a tanszék most már a Fenntarthatósági Megoldások Kutatólaboratórium névre hallgat, de ez továbbra is az „anya” tanszékem. A diploma megszerzése után egyértelmű volt, hogy ott maradok. Tanszéki mérnökként kezdtem, később tanársegéd, adjunktus majd egyetemi docens lettem. Végül az oktatásszervezés vált a fő feladatommá, részt vehettem az új környezetmérnöki szakok alapításában és indításában is, így a mérnöki gondolkodással menedzsmentfeladatokat is el kellett látnom.
Mi a sikered titka?
Rengeteg jó embertől tanultam, és ma is nagyszerű kollégákkal dolgozom együtt, akiktől folyamatosan tanulok. A világ folyamatosan változik körülöttünk, és ehhez alkalmazkodnunk kell. Fontos, hogy rugalmasan formáljuk a rendszert, amit kiépítünk, hogy az a mai világban is működőképes legyen, hiszen ami 10 éve bevált, az ma már nem biztos, hogy működik.
Szívügyed a fenntarthatóság. Hogyan látod a felsőoktatási intézmények szerepét ezen a területen?
A szemléletformálást elsődleges feladatunknak tartom, és ezt minden szinten meg kell valósítanunk. Nemcsak középiskolákban, hanem általános iskolákban, sőt, akár óvodákban is fontos programokat indítani, különösen, mivel már van óvodapedagógus-képzésünk is. Játékos, rövid előadásokkal és aktivitásokkal kell elérnünk a fiatalokat.
Eredetileg nem is mérnöknek készültél. Hogyan változott meg az irány?
Gyógyszerésznek készültem, mivel édesanyám is az. Gyerekkoromat a gyógyszertárban töltöttem, ahol szolgálati lakásunk volt. A gimnáziumban azonban, a 12. osztály elején, szeptember végén, jött valaki tájékoztatót tartani és elmondta, hogy Veszprémben indul környezetmérnöki szak. A tájékoztató után bejelentettem az igazgató úrnak: kémia-biológia fakultációmat matematikára és fizikára szeretném cserélni.
Mi az, amit a Pannon Egyetemtől kaptál?
Közösség, lehetőség, élmény, karrier – mindent a Pannon Egyetemtől kaptam. Igyekszem visszaadni, amit lehet, mert emlékszem, milyen volt elindulni. Ha valaki kérdéssel fordul hozzám, próbálok ugyanúgy támogatást nyújtani, ahogy én is kaptam. A mai napig sok segítséget kapok a kollégáktól, és mindig van kire számítanom, ha problémám adódik. Az egyetemen tanultam, és az egyetem miatt találtam rá a férjemre is. Mindezért hálás vagyok, és fontosnak tartom, hogy ahol csak lehet, visszaadjak a közösségnek.
Riporter: Tudósné Ódor Eszter
Fotó: Szabó László