Névjegy:
A Veszprémi/Pannon Egyetem korábbi hallgatója, a Pannon Egyetem alkalmazottja, az Egyetemi Centrum Kft. ügyvezetője.
Az egyetem, ahol tanulmányait kezdte, mára életének meghatározó részévé vált. Hallgatóként lépett a Pannon Egyetem falai közé, és ott találta meg nemcsak a szakmai irányt, hanem a közösséget és a családot is, amely végigkíséri az évek során. Most munkatársként, egykori hallgatói szemmel visszatekintve mesél arról, milyen változásokat lát a közösségben, hogyan formálták az intézmény hagyományai, és mit jelent számára a Pannon Egyetem élete meghatározó helyszíneként. Tudós Gáborral, az Egyetemi Centrum Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk, aki az egyetem hallgatói rendezvényeinyek szervezéséért felel.
Mi motivált, hogy a Pannon Egyetemen folytasd a tanulmányaidat?
Alapvetően az akkori érdeklődési körömnek megfelelően válogattam a felsőoktatási intézmények közt, informatika területén kerestem szakot. Nyílt nap során már biztos voltam benne, hogy a veszprémi szak lesz az első helyen a jelentkezéskor.
Hogyan emlékszel vissza a hallgatói éveidre? Mi volt a legemlékezetesebb pillanatod?
Abszolút pozitívan, hiszem ez döntötte el, alakította ki, hogy az intézményben vagy annak közelében maradok. Legemlékezetesebbet nem tudok mondani, több olyan pillanat volt, mely megmaradt bennem, de ki nem tudok emelni egyet sem.
Mi ösztönzött arra, hogy a diploma megszerzése után az egyetemen dolgozz
Már a diploma megszerzése előtt is az egyetemen dolgoztam, az egyetemi évek döntötték el, hogy végül így alakult.
Milyen volt az oktatókkal való kapcsolatod hallgatóként, és ez hogyan változott, amikor kollégákká váltatok?
Változó, a Műszaki Informatika szakon – főleg a matematika tanszékkel – kicsit hektikus, 2002-től a Veszprémi Egyetem HÖK tagjaként, később kari HÖK elnökeként a MIK vezetőségével gördülékenyen és hallgatóközpontúan tudtunk együtt dolgozni, beleértve a Kar alapítását vagy a bolognai rendszerre való átállás indulásának előkészítését.
Miben különbözik a Pannon Egyetem most, dolgozó szemszögből, ahhoz képest, amikor hallgató voltál?
Nyilván szélesebb betekintésem van a napi folyó ügyekbe, hallgatóként gyakran nem láttunk bele a döntések miértjébe, még HÖK vezetőként sem. A döntési mechanizmusok jelentős része nem nyilvános folyamat. Természetesen az élethelyzetből adódóan hallgatóként teljesen más napi problémákkal, feladatokkal küzdött az ember.
Van olyan dolog, amit hallgatóként nehezen értettél meg, de most dolgozóként világossá vált?
Több, olyan dolog van, mely HÖK oldaláról nézve nem tűnt logikusnak vagy éppen ott nem volt előremutató, de ez az előző válaszban is jelzett információhiányból fakadt.
Hallgatóként mit gondoltál az egyetemi dolgozókról, és változott a véleményed most, hogy te is ebben a szerepben vagy?
Nem változott, hallgatóként és most is mindenkivel próbáltunk jó kapcsolatot kialakítani és a tiszteletet megadni.
Mit gondolsz, hogyan változott a hallgatói közösség azóta, hogy te is részese voltál?
Sajnos a személyes kapcsolatok rovására megy a digitalizáció terjedése. A kis létszámú közösségeken baráti társaságokon kívül nehéz nagyobb létszámú eseményekben gondolkodni. Hiányolom a régen oly nagy számú öntevékeny csoportokat, mely egy-egy közös hobbi iránt érdeklődők csoportja volt. De mivel minden kornak megvannak a maga szokásai, most is megvannak a hallgatók saját maguk által kialakított szokásai.
Van olyan hallgatói hagyomány, esemény, amit fontosnak tartasz és miért?
Természetesen az egyetemi hallgatói rendezvények hármas körfogása a legfontosabb, gólyatábor, Gólyabál, VEN. Ebből magasan kiemelkedik mindenféle szempontból a VEN, ami az ország legrégebbi egyetemi napja. Ma már több lábon álló rendezvény, melynek a magja az eddigi 30 VEN alatt, folyamatosan fejlődve ugyan, de a Diákrektor választás.
Van valami, amit másképp csináltál volna hallgatóként?
Biztos lenne, ha jobban belegondolunk. De minden, ami történt eddig, az hozott ebbe az élethelyzetbe, legyen az család vagy munka és itt, így nekem tetszik, szóval minden úgy történt jól, ahogy megtörtént.
Milyen érzéseid vannak azzal kapcsolatban, hogy mind hallgatói, mind dolgozói szerepben része vagy az egyetem történetének?
Csakis jó és remélem nyomot tudok hagyni az egyetem történetében.
Van valami különleges, amit az egyetem adott nektek, amit más intézmények talán nem tudtak volna?
A családom. Nyilván minden intézménynek megvannak a maga történetei. Az enyémet itt írom.
Mit jelent számodra a Pannon Egyetem?
A fél életem…
Riporter és fotós: Tudósné Ódor Eszter