A világhírnév mögött – Interjú Dr. Kürti Sándorral

Névjegy: 

Dr. Kürti Sándor, vegyészmérnök és rendszermérnök, a Kürt Zrt. társalapítója és elnöke, a modern adatmentési technológia egyik úttörője Magyarországon. 

Az egyedi adatmentő technológiája révén világhírűvé vált Kürt Zrt. alapítója, Széchenyi-díjas, 1991-ben KÜRT névvel alapítványt és középiskolát hozott létre, ahol jelenleg 500 diák tanul.

Dr. Kürti Sándor története nem mindennapi, de milyen út vezetett a Veszprémben töltött időktől – nem felejthetünk el, ha róla beszélünk, hogy az 1971-es VEN megválasztott diákrektoráról van szó – az egykori amerikai elnök, George W. Bush-nak a kézfogásáig? Erről mesélt Kürti Sándor.

Mikor került Veszprémbe, pontosan mit végzett?

1966-ban vett fel Déri Márta, szobrát az aulában láthatod. Kilenc évet töltöttem Veszprémben, vegyész üzemmérnöki, vegyipari folyamatok automatizálása mérnöki és rendszermérnöki diplomákat szereztem, valamint vegyipari műveletek tudományból műszaki doktori fokozatot. Az utóbbi kettőt levelező szakon. Mindeközben Százhalombattán, az olajfinomítóban dolgoztam. 1985-ben rúgtak ki onnan „közös megegyezéssel”.

Hogyan alakult utána a sorsa, a pályafutása?

Hosszú időre depressziós lettem, hiszen az olajfinomítás irányítására lettem képezve, de hazánkban, hál’ Istennek, csak egy olajfinomító van. 1989-ben testvéremmel megalapítottuk a KÜRT Kft.-t és 1998-ban a KÜRT Zrt.-t. Adat-biztonsággal és -mentéssel foglalkoztunk, jelentsen ez bármit is. Igen gyorsan világhírűvé váltunk azzal, hogy fűnek-fának mentettünk. Így 2001-ben, a 9/11 névvel elhíresült katasztrófában az USA-nak is. Ugyanekkor a Veszprémi Egyetemnek felajánlottuk a tudásunk átadását. Ez megtörtént, labort kaptunk az informatikai karon, mindez Dr. Friedler Ferenc távozásával megszakadt. Nem vagyok megkeseredve és semmim sem fáj.

Ne menjünk el a VEN mellett sem, amelynek 1971-es eseményén diákrektor lett. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra? Jó bulik voltak?

Évfolyamunknak és ezen belül Kalásznak, Karcagi Lászlónak és a tanulmányi osztály akkori vezetőjének, Farkas Józsefnek köszönhetek mindent. Ők hittek bennem, és minden kívánságukat életre keltettem. Elképesztően felszabadultunk. Nem csak mi, hanem az egyetem valamennyi oktatója, diákja és dolgozója. Talán ez volt az akkori világ első szabad választása. Az egyetemünk alapítója, az akkori oktatási miniszter, Polinszky Károly is ott volt a megválasztásomkor. Jött gratulálni. Ekkor hátra szóltam: „Gyerekek, ismeri valaki ezt a fazont? Állandóan hülyeségekkel traktál!”

Mit tart a legnagyobb sikerének?

Sok mindent. Mondok néhány példát: Egyrészt a Veszprémi Egyetemen Hátrányos Helyzetűek Oktatása Alapítványt (H2O) hoztunk létre, és ez ma is működik sikeresen, például Rezi községben. Egyetemünk Gazdasági Tanácsának elnöke is lehettem. Másrészt 1991-ben KÜRT névvel alapítványt és középiskolát hoztunk létre, ahol jelenleg 500 diák tanul Budapesten a Műegyetem szomszédságában. Harmadrészt Gábor Dénes-díj, Év Üzletembere Díj, Széchenyi-díj… Végül utamat az USA elnökének, George W. Bush-nak a kézfogásáig.

Hogy van mostanság? Hogy telnek a napjai?

Igen jól: 2020-ban, hetvenhárom évesen engedtem magam nyugdíjba. Nem vagyok megkeseredve és semmim nem fáj. Három fiókám van: Tom, Jerry és Beni. Az elmúlt 4 évben évente egy-egy könyvet írtam. Hármat a Széchenyi Elektronikus Könyvtárban olvashatod: Kürti Sándor: Láncreakció 2021 / 2022 és 2024 címmel, ingyenesen. Negyediket a LIBRI adta ki 2023-ban, ez a „KÜRT Dosszié”. Általában a saját történeteimet mesélem, és a vezetésről írok. Blog írásba kezdtem idén szeptemberben: blog.ksdr.eu

 

 

Riporter: Szabó Eszter
Fotó: Szabó László

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.