Interjú Horváth Balázzsal

Névjegy:

Villamos üzemmérnök, a CoreComm SI Kft. ügyvezetője, a Pannon Egyetem egykori hallgatója.

Milyen szakon tanult az egyetemen, és mivel foglalkozik most?

Villamos üzemmérnökként végeztem, viszont klasszikus mérnöki tevékenységet sose végeztem – mindig projektvezetéssel, majd cégvezetéssel foglalkoztam és ebben érzem jól magam. A CoreComm csoportot vezetem, de mára inkább csak stratégiai kérdésekben kérik ki a cégcsoport ügyvezetői a véleményemet.

Mit kapott az egyetemtől?

Nyilvánvalóan kaptam egy tárgyi tudást és szemléletet, de a legmeghatározóbbak az emberi kapcsolatok, amelyek azóta is elkísérnek.

Könnyen elhelyezkedett ezzel a diplomával?

1994-ben végeztem, akkor még kicsit más volt a munkaerőpiac… Abban hasonlított a mostanihoz, hogy egy villamosmérnöki diplomával nem volt nehéz elhelyezkedni, de mivel inkább projektvezetői feladatokat kerestem, eltartott pár évig, amíg megtaláltam a helyemet. Ez nyilván ma már sokkal könnyebb lenne.

Ön szerint a Pannon Egyetemen kiadott diploma jó ajánlólevél a munkaerőpiacon?

Ezzel lehet sokan vitatkoznak majd, de én nem látok szignifikáns különbséget abban, hogy ki melyik egyetemen végzett – a megszerzett tudás és kompetenciák a fontosak amellett, hogy a diploma rendelkezésre álljon. Ennek fényében bátran kijelenthetem, hogy jó ajánlólevél egy veszprémi végzettség, az Egyetem frissen végzett mérnökei már nálunk is bizonyították, hogy kiváló képzés épült fel az elmúlt 30+ évben.

Rengeteg szálon kötődik az egyetemhez, többek között konzorciumi és duális partnerként, valamint névadó szponzora is az egyetem napelemes hajóversenyének, a Solar Boat Challenge-nek. Fontos Önnek a jövő generációjának útját egyengetni?

Mikor egyetemista voltam, nem volt ilyen fejlett Veszprémben az ipari környezet, sokkal kevesebb lehetőségünk volt tapasztalatot szerezni a való életből. Amikor kikerültem a munkaerőpiacra, a gyakorlat hiánya rendkívüli módon érintett, ezért is tartom fontosnak, hogy amiben tudunk, segítsünk az új generációnak. Nem tagadom ugyanakkor, hogy büszkeséggel tölt el, hogy már olyan cégként tekintenek ránk mind az Egyetem dolgozói, mind a diákok, amely sokat tud tenni azért, hogy értékes mérnökök kerüljenek ki az Egyetemről.

Van a sikerének titka, receptje?

Nincs hókuszpókusz, nincs varázslat: a siker titka egy egészséges egyveleg tudásból, becsületességből, nyitottságból, másokra figyelésből, szorgalomból, tiszteletből és szerencséből.

Mit javasolna azoknak, akik pályaválasztás előtt állnak?

Annak a hozzánk illő hivatásnak a megtalálása, amit életünk során végzünk legalább olyan fontos, mint a párválasztás. Azt javaslom, hogy ha valaki pontosan tudja, mi érdekli, mi tenné boldoggá, még akkor is abba az irányba menjen, ha más szakmák komolyabb egzisztenciát ígérnek. Csak abban tudunk kiteljesedni és sikereket elérni, amely hivatással hosszútávon kiegyensúlyozottan és szeretettel tudunk foglalkozni. Tartsanak ki az érdeklődésük mellett és meglesz a gyümölcse.

Mit javasolna az egyetemistáknak, mire fókuszáljanak leginkább?

Ez egy nagyon nehéz kérdés… Olyan intenzíven változik a munkaerő piac és a gazdaság, hogy véleményem szerint szinte lehetetlen az egyetemi képzésnek fenntartani a változásokkal a tempót. Azt javaslom, hogy már az egyetemi évek alatt nyitottak legyenek a szakmai kihívásokra és a „külvilágra”, szerezzenek meg olyan képességeket, amelyek az egyetemen megszerezhető tudás mellett elengedhetetlenek ahhoz, hogy csapatban tudjanak dolgozni, munkahelyi körülmények között eredményesek legyenek.


Riporter: Elekesné Tringli Alexa

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.