Interjú Markovszky Györggyel

Névjegy:
Agrármérnök, vállalkozó, a Realit Zrt. alapítója és tulajdonosa, a Veszprémi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a tudomány, a kultúra mecénása és a Varázspálca Alapítvány révén Veszprém megyei diákok közvetlen támogatója.

Fontos-e a felsőoktatás és kutatás az ipar számára?

Egyre fontosabb a felsőoktatás, elsősorban a mérnöki, műszaki, informatikai képzésben részt vevők számára. Az informatika felgyorsult fejlődése új szakmák létrejöttét indukálja. A következő évtizedekben a magyar társadalom a felsőoktatás és kutatás támogatása nélkül nem tud megfelelni a fokozódó kihívásoknak.

Milyennek látod a PE és a régió gazdaságának kapcsolatát?

Ez a kapcsolat sokrétű, az Egyetem kutatótevékenységébe bevon vállalkozásokat, projekteket generál, és így találkozási pontként szerepel az érintettek számára. A kutatóműhelyek inspirálják a vállalati fejlesztéseket, ezeknek nem elsősorban a száma, hanem indukciós ereje a fontos.

Minden évben karácsony előtt, családoddal együtt, fogadást adsz és színházi előadásra hívod a vállalati partnereidet a Veszprémi Petőfi Színházba. Ezen a jeles eseményen sok egyetemi ember is feltűnik – miért kapnak ők meghívást?

Az évzáró előadások a Veszprémi Petőfi Színházban több mint két évtizede jelképezik a köszönetet a munkavállalók felé, az elismerést a partnereknek, illetve a Kamarai elnöki pozícióhoz illesztve a gazdaság élenjáró szerepelői találkozhatnak a közéleti személyeken túl a tudomány képviselőivel. Kiváló találkozási alkalom és együttműködések elindítója ez a több évtizedes gyakorlat.

Sokféle módon, nagylelkűen támogatod a kutatást, különösen a fiatalokat, mind mosonmagyaróvári alma materedben, mind a veszprémi régióban – sok év után hogyan látod, hasznosul-e ez a támogatás?

A fiatalok részére nyújtott támogatások eddig a 100 millió forint alaptőkével létrehozott Varázspálca Alapítvány révén a középiskolai és felsőfokú tanulmányokhoz nyújtanak elsődlegesen segítséget a legjobb tanulóknak. Eddig évi 140-150 középiskolai és 30-40 egyetemi hallgató támogatására nyílt mód az elmúlt évtizedben. A VEAB ifjú kutatói pályázatára mintegy 20 millió forint támogatást sikerült nyújtani és ezzel felkelteni az érdeklődést a legjobbak között.

Röviden hogyan jellemeznéd az ideális egyetemi oktatást?

A hallgatókat vonzó, befogadó, inspiráló, nekik jövőt kínáló intézmény. Az ideális egyetem személyiségein keresztül teszi vonzóvá a kutató, fejlesztő munkát.

Mit jelent számodra a Pannon Egyetem? Kérlek, címszavakban vagy egyetlen mondatban válaszolj!

Többszörösen is jelkép:
Veszprém Város jelképes intézménye.
Jövő záloga.
Tudomány és haladás fellegvára, biztosítéka.

 

Riporter: Pósfai Mihály

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.