Interjú Pató Sándorral

Névjegy:

A SilverFrog Informatika vezetője, ipari digitalizációs és termékfejlesztési, innovációs szakember. Szakmai pályafutását a KÜRT Zrt K+F részlegén kezdte, majd 2008-ban alapították a SilverFrogot. Számos termékfejlesztés és K+F projekt vezetése kötődik a nevéhez, ipari monitoring, karbantartás, IT biztonság területeken. 2016-ban az év vállalkozójának választotta a VOSZ Veszprém Megyei szervezete, minősített IFKA szakértő. Rendszeres előadója karbantartási és ipar 4.0 konferenciáknak, a Pannon Egyetem szakirányú képzéseiben óraadó oktató.

Milyen szakon tanult az egyetemen, és miért ezt a szakot választotta?

Eredetileg műszaki informatika szakon kezdtem, majd 2 év után váltottam műszaki menedzserre.

Mit kapott az egyetemtől?

Kitartást, illetve megtanultam rengeteg mindent párhuzamosan kezelni. Mivel aktív részese voltam az egyetemi közéletnek és közben dolgoztam is, a folyamatos váltás, a minden területen megfelelés magasfokú rugalmasságot alakított ki bennem.
Üzleti, vezetői alapértékeket: nekem Gaál Zoltán volt a „menedzser apukám”, elvei a mai napig eszembe jutnak nehéz helyetekben.
És persze a barátokat. Akikkel együtt jártunk egyetemre, közösen kezdtük el a nagybetűs életet, sokukkal ma is tartjuk a kapcsolatot, segítjük egymást. Ehhez jó alap az alma mater.

Ön szerint a Pannon Egyetemen kiadott diploma jó ajánlólevél a munkaerőpiacon?

Igen, bár egyre inkább a plusz dolgok számítanak egy önéletrajzban. Elment-e versenyekre, ki volt a konzulense („megúszósan” vagy tanulósan csinálta az egyetemet?), részt vett-e közéletben, gyakornoki programban, vagy dolgozott-e a tanulmányai mellett? Ha ezekből egyik sem, akkor tudjuk, hogy még sok dolog hiányzik a „felnőtt” élethez, munkavégzésbe illesztéshez.

Együttműködési megállapodást írtak alá az egyetemmel 2023 májusában, de már évek óta szoros kapcsolatot ápolnak, ez miben nyilvánult meg?

Egy régóta működő együttműködésnek adtunk egy formát, egy keretet. Számos ponton kapcsolódunk a képzéshez, a kutatáshoz és személyes szinteken is. Mint „Frogosok” részt veszünk az oktatásban, az Autóipari Minőségi Akadámiában, az ipar 4.0 szakképzésben, az adattudományi szakmérnök-képzésekben. Az ipar 5.0 laborba telepítettük a saját szoftverünket, amit a hallgatók oktatására használnak a kollégák. Jelenleg is van közösen futó kutatási projektünk, amiben digitális iker alapú berendezés állapot-előrejelzést kutatunk, kockázatalapú karbantartási környezetben. Ha minden jól megy, 2025 év elején elindul közös erőfeszítéseink eredményeként az Ipari karbantartás szakmérnök képzés.

Van a sikerének titka, receptje?

Kitartás, adaptáció az aktuális helyzetekhez. Ma már nem létezik olyan, hogy kitalálunk egy tervet, majd azt változások nélkül végig is lehet vinni. Szerintem a vízesés modell is csak elméletben létezik. Ha valamit olyan részletesen meg akarunk ismerni, hogy biztosan ne legyen egy folyamat közben változás, akkor a megismerés olyan hosszú ideig tart, hogy közben a körülmények változnak.

Valamint a hosszú távon korrekt viselkedés. Ha valaminek nekiállunk, azt fejezzük be, akkor is, ha nagyobb kihívás, mint eredetileg gondoltuk.

Mit javasolna azoknak, akik pályaválasztás előtt állnak?

Csináljanak olyat, amit szeretnek, amit kicsit hobbinak is tartanak. Az életünk egyharmadát a munkahelyen töltjük, ezt nem érdemes olyannal kitölteni, amikor csak várjuk a munkaidő végét. Ne féljenek váltani, ha mégsem az az út. Ebben az osztott bolognai rendszer több lehetőséget ad, ki kell használni.

Mit javasolna azoknak, akik jelenleg az egyetemen tanulnak, mire fókuszáljanak leginkább?

Csípjék fülön magukat, amikor megúszni akarják az életet meg a szakmát, de ha ez folyamatos, váltsanak szakot. Vegyenek részt tanulmányi versenyeken, közéletben. Keressenek olyan választható tárgyakat, amitől tágul a rálátásuk a választott szakmára, vagy egy szakterületre. Dolgozzanak, hogy megtapasztalják a munkahelyi légkört, ahol előírások, vezetők, kollégák, csapatok vannak. Jó, ha a közeg szakmai, de a munkahelyi rendszereket egy éjszakai árufeltöltő állásnál is át lehet tapasztalni.

Vegyenek részt az egyetemi életben. Elsőre vonzó lehet szerdán már otthon lenni a középiskolai barátoknál, de 10 év múlva inkább az egyetemi kapcsolatokra lehet számítani. Várhatóan a szaktársakkal fognak többet találkozni a szakmában, felnőtt életben, ezeket a kapcsolatokat most lehet megalapozni. Igen, néha egy sör sem árt hozzá.

 

Riporter: Elekesné Tringli Alexa

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.