Interjú Skodáné Földes Ritával

Névjegy:
Vegyészmérnök, az MTA doktora, a PE egykori diákja és jelenleg egyetemi tanára, a Szerves Kémia Intézeti Tanszék vezetője (2010-2020).

Diákként és fiatal kutatóként együtt dolgoztál „nagy öregekkel”, az egyetem nevezetes, szinte az alapítástól jelen lévő professzoraival. Kik voltak rád a legnagyobb hatással, mit tanultál tőlük?

Egyetemista éveimből Ratkovics Ferenc professzornak rendkívül világos, logikusan levezetett fizikai kémia előadásait emelném ki, amelyek példaértékűek lehetnek a sajátomtól nagyon különböző téma ellenére is. Amikor én a Szerves Kémia Tanszékre kerültem, Markó László akadémikus már a MÜKKI vezetője volt, de visszajárt a tanszékre és egy csoport kutatásait évekig irányította. Szakmai tekintélye, alapossága és igényessége irányadó volt a fiatalabb generáció munkájára nézve is. Bár nem a Pannon Egyetem professzora, de az egyetem hallgatója és 1996-ig oktatója is volt Kollár László akadémikus, aki pályám elején mentorom volt, ő vezetett be a szerves kémia igazi rejtelmeibe.

A hallgatóid diákköri sikereit Mestertanár Aranyéremmel ismerték el, 12 PhD hallgató végzett, további 5 kutat témavezetéseddel – miért választanak témát nálad a hallgatók?

Megkérdeztem őket, azt mondták: érdekesek a témák. Szerencsére még mindig sok olyan hallgató van, akik szeretnek „anyaggal” dolgozni, új vegyületeket előállítani. 

Körbenézve mindenhol szerves vegyületekbe botlunk a saját szervezetünket felépítő molekuláktól a gyógyszereken, növényvédőszereken át a festékekig és műanyagokig, hogy csak párat említsek. A gyakorlati hasznot, a kapcsolódást mindennapi életünkhöz nem nehéz megtalálni. A szerves kémia nem egyszerű, viszont változatos. A laboratóriumi munkában a „prepizésen” túl meg lehet tanulni az analitikai módszerek, a számításos kémia alkalmazását is. Minden hallgatómnak köszönettel tartozom a lelkesedésükért, az eredményekért, és mert egy pillanatra sem hagynak „eltunyulni”: nap mint nap új problémákkal jönnek hozzám.

Ha a munkáddal kapcsolatban – mint a mesében – lehetne három kívánságod, mit kérnél?

Kevesebb bürokráciát, több és kiszámíthatóbb kutatási támogatást és — mint oktató — sokkal-sokkal jobb alap- és középfokú kémiaoktatást.

Riporter: Pósfai Mihály

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.