Interjú Török Ádámmal

Névjegy:
Közgazdász, az MTA rendes tagja, az MTA Ipar- és Vállalatgazdaság-kutató Intézet igazgatója (1991-1998), az OMFB Hivatal elnöke (1999-2000), az International Management Center dékánja (2000-2001), az MTA főtitkára (2014-2020), a Pannon Egyetem emeritus professzora, gazdálkodás- és szervezéstudományi doktori iskolájának vezetője (2009-2022).

 

Versenypolitikával, piacelmélettel, nemzetközi gazdaságtannal foglalkozol. Most éppen milyen tudományos kérdések foglalkoztatnak?

Mostani fő kutatási témám lényege: „Verseny a tudományban”. Rengeteg módszertani problémát látok az egyetemi rangsorokban, illetve a publikáció-alapú tudományosteljesítmény-mérésben, ezekre keresem a megoldást.

Fontos közéleti funkcióid közül kiemelkedik a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának elnöklése (1993-94) és a Költségvetési Tanácsban való részvételed. Tudtad-e szakmai szempontjaidat érvényesíteni ezekben a testületekben?

Nagyon sokat tanultam a gazdaságpolitikáról ezekben a testületekben. Szakmai hozzájárulásom bizonyára volt, de ennek mértékét ottani kollégáim tudnák megítélni.

Két cikluson keresztül az MTA főtitkári pozícióját töltötted be. Hogyan látod az Akadémia jövőjét?

Az MTA pénzügyi megerősödése és kutatóhálózatának visszaszerzése nemzeti érdek, mint ahogy a politikától való függetlensége is.

Mi motivált, amikor oktatói, vezetői szerepet vállaltál a Pannon Egyetemen?

Nagyon érdekelt a „zöldmezős beruházás”, a részvétel az önálló gazdaságtudományi képzés Gaál Zoltán által megalapozott kiépítésében. Külön motivált az egyetem elhelyezkedése, mert a Balaton régiójához erősen kötődöm gyermekkorom óta. 25 éve balatonfüredi lakos is vagyok.

Milyen módon tudtad a Pannon Egyetemen hasznosítani kutatói tapasztalataidat? Valóra tudtad-e váltani a terveidet?

Veszprémi doktoranduszaim közül öten szereztek fokozatot. Közülük ketten ma is a munkatársaim. Fontos tervem volt egy saját kutatóműhely kialakítása a Pannon Egyetemen, ennek megvalósítására büszke vagyok.

Mit jelent számodta a Pannon Egyetem? Kérlek, címszavakban vagy egyetlen mondatban válaszolj.

Csapatszellem, tudásvágy és természetesen Pannónia.


Riporter: Pósfai Mihály



Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.