Névjegy:
Vegyészmérnök, 2020-2021 között a Pannon Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke, hasznosítási menedzser a Pannon Egyetem Tudás- és Technológiatranszfer Központjában.
Mesélj egy kicsit magadról, a tanulmányaidról és a munkádról!
2015-ben kezdtem az egyetemet, vegyészmérnök alapképzésre jártam, amit egy év csúszással fejeztem be, utána pedig egy műszaki menedzser mesterképzést végeztem a GTK-n. Már több, mint két éve szervezek túrákat az egyetemi hallgatóknak, túravezetői képesítést is szereztem. Jelenleg az egyetemen dolgozom, tudáshasznosítással foglalkozom, ez azt jelenti, hogy az egyetemen létrehozott szellemi tulajdonokat, termékeket az ipar számára elérhetővé tesszük, partnerkereséssel, együttműködési megkeresésekkel foglalkozunk.
Középiskolás éveid alatt részt vettél iskolád diákönkormányzatában?
Diákönkormányzati tag nem voltam, viszont az iskolai életből kivettem a részemet, két barátommal csináltuk az iskolarádiót 4 éven keresztül.
Miért pont a Pannon Egyetemre jelentkeztél?
Igazából B terv volt, mert vegyésztechnikusit szerettem volna elvégezni, de az érettségim olyan jól sikerült, valamint a volt kémiatanárom és édesanyám unszolására jelentkeztem az egyetemre és felvételt nyertem. Maradtam a magasabb képzési szintnél, amit a mai napig nem bánok.
Mit jelent számodra a Hallgatói Önkormányzat?
Barátokat, sőt, valamilyen szinten a családot is, mert akikkel együtt dolgozhattam, a mai napig összejárunk.
Mi motivált, hogy belépj? Hogyan jutottál el az elnöki pozícióig?
A csúszásom miatt több szabadidőm lett, ezért vállaltam egy egyéves kollégiumi szeniorságot, aztán a HÖK-ben ellenőrző bizottsági tagként kezdtem tevékenykedni, valamint beléptem a Magyar Honvédségbe önkéntes tartalékos katonának. Amikor Lekszikov Kitti lett az elnök 2018-ban, felkért, hogy legyek a szociális ügyekért felelős elnökhelyettese, erre éreztem is magamban indíttatást. Az egyetemi szabályzatokat, a hallgatói követelményrendszert, a nemzeti felsőoktatási törvényt, mindent át kellett olvasni, megismerni, hogy egy korrekt szociális rendszert, támogatást össze tudjunk tenni, óriási munka volt. Ezután általános elnökhelyettes lettem, majd 2020 októberétől 2021 novemberéig az elnöki pozíciót vittem.
Milyen elvárásokkal vágták neki az elnökségnek? Volt olyan dolog, amit másképp csináltál, mint az elődeid?
Nagy változtatásokra nem volt szükség, úgy éreztem, hogy jól működik a rendszer. Akkor kaptuk meg Zalaegerszeget, ez nem volt könnyű eleinte, de a ciklusom végére korrektül összejött a csapat. Fontos volt számomra, hogy csapatszinten oldjuk meg a problémákat, csapatként működjünk együtt, ne egyénekről szóljon, hanem különböző szemszögből nézzük meg a dolgokat. A Hallgatói Önkormányzatnak ez lenne a lényege, hogy sok kis érdeket úgy összpontosítsunk, hogy mindenkinek jó legyen. Tudom, hogy ilyen nincs, hogy mindenkinek jó, de úgy gondolom, hogy a legtöbb esetben sikerült olyat alkotnunk, ami mindenkinek előnyére vált.
Szerinted milyen egy jó HÖK elnök?
Megfelelő lazaság és rugalmasság kell hozzá, rátermettség és karizma. Az aggódóan telefonálgató anyukákat tudnia kell megfelelően kezelni. Felelősséggel tartozik a hallgatók iránt, és az önös érdekeit a háttérbe kell szorítania a közösség érdekében.
Milyen emlékeket őrzöl szívesen HÖK elnöki időszakodból?
Ugyan a covid beleszólásával, de szerencsére egy gólyatábort meg tudtunk szervezni, amit nagyon szerettem. Két segítőmre sokat tudtam támaszkodni, Nagy Balázs Jamesre és Varga Eszterre, aki az utódom is lett. A gólyabál szervezését is szerettem, és tulajdonképpen az egyetemi életben való részvétel minden aspektusa jó élmény volt. Az egyetemi vezetőkkel akkor is jó volt és most is jó a kapcsolatom, mindig szakítottak rám időt. Az oktatókkal voltak néha súrlódásaink, ha a hallgatói érdekeket kellett képviselni, de azokat is korrektül elsimítottuk. Próbáltam mindig úgy hozzáállni a hallgatókhoz, hogy a legkisebb problémával is fordulhattak hozzám.
Nem volt nehéz összeegyeztetni a tanulmányaiddal az elnökségi feladatokat?
A mesterszakot az elején nagyon megnyomtam, így később kevesebb órám volt. Az elnökség mellett szinte végig dolgoztam is, de szerencsére rugalmas és megértő volt az akkori főnököm.
Javasolnád a hallgatóknak, hogy lépjenek be a HÖK-be?
Mindenképp, nagyon jó csapatot ismerhetnek meg, és ha érzik, hogy szeretnének tenni a közösségért, akkor a HÖK egy jó lehetőség. Ehhez nyilván kell az, hogy ne otthon vagy a koliban üljenek, részt kell venni az egyetemi életben, plusz feladatokat vállalni.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
Szeretnék majd a szakmámban elhelyezkedni, az iparban dolgozni. A HÖK elnökségben egy lehetőséget láttam, hogy milyen emberekkel foglalkozni, embereket irányítani, ezzel vezetői készségeket szereztem és ezeket szeretném kamatoztatni és fejleszteni a későbbiek folyamán is.
Mit jelent számodra a Pannon Egyetem?
Lehetőséget. Veszprém és az egyetem nekem olyan, mintha hazajönnék, ismerem az utcákat, befutottam a várost, áttúráztuk a környéket. Nagyon szeretem ezt a Bakony-Balaton régiót, ki lehet használni az egyetem saját partszakaszát, lehet strandolni is.
Riporter: Elekesné Tringli Alexa
Fotó: Nyerges Roland