Interjú Vonderviszt Ferenccel

Névjegy:
Biofizikus, az MTA doktora a Pannon Egyetem egyetemi tanára rektorhelyettese (2018-2022) A Bio-nanotechnológiai és Műszaki Kémiai Kutatóintézet Igazgatója (2015-2023).

IMG_4790 másolat 2

A baktériumok mozgásszerve a természet egyik fantasztikus alkotása. Működésének, felépítésének felfedezésében fontos szereped volt. Kérlek, mesélj erről a munkáról!

Az ELTE biofizikus szakát elvégezve az MTA Enzimológiai Intézetében kezdtem el kutatói pályámat, majd összesen több, mint hat évet töltöttem vendégkutatóként Japánban, ahol bekapcsolódtam a bakteriális „ostor”, a flagellum szerkezetének, önszerveződésének és működésének felderítését célzó kutatásokba. Röntgendiffrakciós és elektronmikroszkópiás szerkezetvizsgálatok révén meghatároztuk a flagelláris szálak térszerkezetét, továbbá különféle fiziko-kémiai módszerek kombinált alkalmazásával megmutattuk, hogy a flagellumokat felépítő fehérjék kiterjedt rendezetlen régiókkal rendelkeznek, amelyek meghatározó szerepet játszanak az önszerveződő képesség szabályozásában. Szakmailag talán ez volt a legsikeresebb és legtermékenyebb időszaka kutatói pályafutásomnak, amit Nature, Science és PNAS publikációk fémjeleztek. Eredményeink az elsők között hívták fel a figyelmet a rendezetlen fehérjék fontos funkcionális szerepére.

Japánból hazatérve a nemzetközi hírnevű Enzimológiai Intézet helyett miért a Veszprémi Egyetemet választottad?

Veszprémben nőttem fel és mindig is itt képzeltem el az életemet. Sosem vonzott a nagyvárosok nyüzsgése, sokkal inkább csábított Veszprém meghitt barátságossága, tetézve a Balaton közelségével és a Bakony végtelen erdőségeivel. Meg aztán azt is fontosnak gondoltam, hogy mindenki lehetőség szerint a szülőföldjének gyarapodásához járuljon hozzá. Persze Veszprémben nem volt hagyománya a fehérjekutatásnak. Az elindulásban nagy segítséget jelentett, hogy japán támogatással létrehozhattuk a Bio-nanorendszerek Kutatólaboratóriumot, s erőfeszítéseink eredményeként 1998. nyarán a Veszprémi Egyetemen is megkezdődhettek a fehérjefizikai és bio-nanotechnológiai kutatások. Bár Veszprémben szinte a semmiből kellett új életet kezdeni, ami sok-sok erőfeszítést és energiát igényelt, de mindent mérlegre téve ma sem döntenék másként. Noha sohasem a díjak és kitüntetések motiváltak, az Egyetemtől és szülőföldemtől rengeteg elismerést kaptam, s ez a megbecsülés kárpótolt minden küszködésemért.

Riporter: Pósfai Mihály

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

További tartalmak

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Ne maradjon le a Pannon Egyetem tartalmairól! A 75 éves jubileumi programok mellett sok más érdekességgel is igyekszünk szolgálni az öregdiák közösség és minden kedves érdeklődő számára.