Melyik futballválogatottnak szurkolnának a brazíliai magyarok?

Latin-Amerika legnépesebb magyar diaszpórájába kalauzolta el a hallgatóságot Csrepka Máté, a Humántudományi Kar doktorandusz hallgatója az Élő Könyvtár sorozat keretében, melyet a Pannon Egyetem 75. évfordulójának alkalmából az Eötvös Károly Megyei Könyvtárral együttműködve csütörtökön már harmadik alkalommal rendeztek meg a könyvtár amfiteátumában.

Élet a diaszpórában – a külhoni magyarok kettős nemzeti identitása, avagy hogyan is él az ottani magyarság, mennyire tartják fontosnak gyökereik megőrzését, melyek azok a tevékenységek, amelyeket máig művelnek és melyek azok, amik átalakulóban vagy kiveszőben vannak – többek között ezekre kereste a választ Máté a kutatásaiban. Az előadásból kiderült, hogy a 12.6 millió lélekszámú Sao Paulo-ban 100.000 magyar, idősödő diaszpóra található. Az itt élő magyarok kis falvakba települve élnek, egy közösséget alkotva. 1926-ban jött létre a Magyar Ház, ahol néptáncot oktatnak, de van cserkészcsapatuk és magyar nyelviskolájuk is. Csrepka Máté kutatásából arra is fény derült, hogy a Brazíliában élő magyar származású lakosok 62 százaléka szurkolna a magyar futballválogatottnak egy esetleges brazil-magyar összecsapás során. Valamint, hogy a brazil szappanoperákat kevésbé kedvelik, inkább amerikai filmeket néznek magyar felirattal, így is gyakorolva a nyelvet. A magyar nyelv megőrzésével kapcsolatban érdekes tény volt, hogy abban az esetben, ha az édesanya beszélte a magyar nyelvet, nagyobb valószínűséggel tanult meg a gyermek magyarul míg, ha az apa volt magyar, már kevésbé.

A magyar nyelvet beszélő brazíliai közösségekkel folytatott interjúk során vicces szófordulatokat jegyzett fel Máté, melyekből előadása zárásaként néhányat a hallgatósággal is megosztott: „túristahordó” – idegenvezető

„Esőt javasol az időjárat.” – Esős lesz az idő.

„Kétórás élvezmény.” – Kétórás vidámparki élmény.

„Sokabb, mint kellene volna.” – Több a soknál.

„Beveszel egy gyógyszertárt.” – Sok gyógyszert vesz be.

Az Élő Könyvtár sorozat ősszel újabb érdekes előadásokkal folytatódik.