Útjára indult az Élő Könyvtár sorozat

2024. április 25-én Élő Könyvtár sorozat indult a Pannon Egyetem 75 éves jubileuma kapcsán szervezett Intézményi Road Show keretében. Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár és a Pannon Egyetem közös szervezésében megvalósuló eseménysorozat első alkalmán Dr. Lőrincz Katalin egyetemi docenssel, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánhelyettesével találkozhattak az érdeklődők.

Az Élő Könyvtár úgy működik, mint egy hagyományos könyvtár – az olvasók kikölcsönöznek egy könyvet egy rövid időre, elolvassák – gazdagodnak általa – majd visszaviszik. Itt viszont a könyvek emberek, a Pannon Egyetem kutatói, akik nem csak beszélnek, de beszélgetnek, válaszolnak is az Élő Könyvtár olvasóinak kérdéseire.

Az Élő Könyvtár sorozatban 3 alkalmat tavasszal és nyáron, 2 alkalmat ősszel tervezünk megvalósítani. Jó idő esetén a szabadtéri amfiteátrumban, a könyvtár főbejáratánál, rossz idő esetén pedig a Kisfaludy teremben zajlik az előadás és beszélgetés.

Dr. Lőrincz Katalin volt az első előadó, akit élő könyvként “ki lehetett kölcsönözni” és hozzá kérdéseket intézni a fenntartható turizmus témakörében. Előadásában elmondta: a turizmus, az utazás a modern ember mindennapjaihoz, fogyasztásához szorosan kapcsolódó tevékenység. Jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet fenntartható a turizmus? Miként fejlesszük a népszerű úti célokat, látnivalókat annak érdekében, hogy a különleges világörökségek, történelmi városok vagy a nemzeti parkok unokáink számára is látogathatók legyenek? A felelős turizmus érdekében szükség van a látogatókra is, akik sokat tehetnek a fenntartható(bb) közös jövőért! Dr. Lőrincz Katalin a COVID-19 járvány előtti és utáni turisztikai trendek ismertetése után számos külföldi és magyar példát mutatott be, melyek a zöld turizmus, zöld mobilitás és az akadálymentes, mindenki számára elérhető és hozzáférhető turizmust segítik. A közönség részéről sok kérdés és javaslat is felmerült, melyeket az előadás után nyílt lehetőség megbeszélni, közösen megvitatni.

A második alkalomra 2024. május 8-án, 17-18h-ig került sor, ezúttal az Eötvös Károly Könyvtár Amfiteátrumában, Dr. Kővári Edittel, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docensével. A beszélgetés témája a mentális állóképesség és jól-lét volt. A családias közegben bárki bátran kérdezhette az előadót, aki interaktívvá tette az előadást. Hogyan függ össze a gondolat, érzés és tett egy kiegyensúlyozott és egészséges életért? Kinek az elvárása szerint élünk? Mit üzen a csend és a természet? Honnan nyerünk energiát? Az idő, a társadalmi elvárás, a munkahelyi kihívások és az önmegvalósítás mókuskerekében hogyan lehet fejben, testben és szívben megtartani a harmonikus egyensúlyt? Az interaktív együtt-gondolkodós, tudományos, de gyakorlati előadás az elköteleződés, kihívás, magabiztosság, reziliencia és érzelmi intelligencia fogalmáról és hatásáról adott egy kis ízelítőt.

A harmadik alkalom 2024. június 6-án volt Csrepka Mátéval, a Humántudományi Kar PhD hallgatójával. Előadása címe Élet a diaszpórában – a külhoni magyarok kettős nemzeti identitása. Mi a különbség szórvány és diaszpóra között? Melyek voltak a 20. század fő kivándorlási hullámai? Milyen az élet Latin-Amerika legnépesebb magyar diaszpórájában? Milyen szerepet tölt be a magyar nyelv, mint identitás-megőrző faktor? Többek között ezeket a kérdéseket is érintette a június 6-i előadás, amelynek alapjait személyes tapasztalatok, interjúk, valamint kérdőíves kutatások adatai színesítik és támasztották alá.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt az Élő Könyvtár sorozatunk következő előadásaira:

Szeptember 11-én 17 órától Dr. Liker András biológus a városban élő állatok viselkedéséről tart előadást, október 10-én 17 órától Dr. Abonyi János rektor a mesterséges intelligencia aktuális kérdéseiről beszél majd az utolsó Élő Könyvtár eseményen.