Útjára indult az Élő Könyvtár sorozat

2024. április 25-én Élő Könyvtár sorozat indult a Pannon Egyetem 75 éves jubileuma kapcsán szervezett Intézményi Road Show keretében. Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár és a Pannon Egyetem közös szervezésében megvalósuló eseménysorozat első alkalmán Dr. Lőrincz Katalin egyetemi docenssel, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánhelyettesével találkozhattak az érdeklődők.

Az Élő Könyvtár úgy működik, mint egy hagyományos könyvtár – az olvasók kikölcsönöznek egy könyvet egy rövid időre, elolvassák – gazdagodnak általa – majd visszaviszik. Itt viszont a könyvek emberek, a Pannon Egyetem kutatói, akik nem csak beszélnek, de beszélgetnek, válaszolnak is az Élő Könyvtár olvasóinak kérdéseire.

Az Élő Könyvtár sorozatban 3 alkalmat tavasszal és nyáron, 2 alkalmat ősszel tervezünk megvalósítani. Jó idő esetén a szabadtéri amfiteátrumban, a könyvtár főbejáratánál, rossz idő esetén pedig a Kisfaludy teremben zajlik az előadás és beszélgetés.

Dr. Lőrincz Katalin volt az első előadó, akit élő könyvként „ki lehetett kölcsönözni” és hozzá kérdéseket intézni a fenntartható turizmus témakörében. Előadásában elmondta: a turizmus, az utazás a modern ember mindennapjaihoz, fogyasztásához szorosan kapcsolódó tevékenység. Jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet fenntartható a turizmus? Miként fejlesszük a népszerű úti célokat, látnivalókat annak érdekében, hogy a különleges világörökségek, történelmi városok vagy a nemzeti parkok unokáink számára is látogathatók legyenek? A felelős turizmus érdekében szükség van a látogatókra is, akik sokat tehetnek a fenntartható(bb) közös jövőért! Dr. Lőrincz Katalin a COVID-19 járvány előtti és utáni turisztikai trendek ismertetése után számos külföldi és magyar példát mutatott be, melyek a zöld turizmus, zöld mobilitás és az akadálymentes, mindenki számára elérhető és hozzáférhető turizmust segítik. A közönség részéről sok kérdés és javaslat is felmerült, melyeket az előadás után nyílt lehetőség megbeszélni, közösen megvitatni.

A következő alkalom 2024. május 8-án, 17-18h-ig lesz ugyanezen a helyszínen, az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban, Dr. Kővári Edittel, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docensével. A beszélgetés témája a mentális állóképesség.